Barva roku 2020

13.11.2019

Představujeme barevné trendy roku 2020

Před dvaceti lety zahájil Pantone Color Institute tradici, která se stala všudypřítomnou napříč malířským průmyslem: Barva roku. Program Color of the Year, který předpovídá vývoj trendů a šílenství na trhu, povýší na stav polobohů jednu barvu.

Barvou roku 2020 vyhlášenou Pantone se stal bílý korál, "Bleached Coral (P 115-1 U). Jedná se o šedobílý odstín, který by měl znovu asociovat a upozorňovat na barevné korály, jejichž barva se však změní, když dojde k jejich úmrtí. Designeři tak chtějí upozornit na ekologickou krizi, která velmi ovlivnila Velký bariérový útes u Austrálie...


50 odstínů moře

 Novými designovými odstíny se tak mají stát především hlubinná modrá a zelená. To znamená, že se uvažuje nejen o konkrétních "hlubinných" nebo "odumřelých-korálových" odstínech, ale i o zapojení trendu výrazných kontrastů a mixování barev. Např. tyrkysové se šedou, ostré žluté a tmavě tyrkysové modré.

Velmi trendy bude také zapojení (nejen do interiérů) jakékoliv asociace s podmořským světem. Ať už půjde o základní barevnost, kombinování s jinými výraznými sytými barvami, o motivy nebo jen o dílčí prvky, jakými jsou např. spirály a křivky na mořských lasturách.

Neo mint

Zelená barva je, jak známo, barvou uklidňující. A takovou je i odstín neo mint, další barevný trend pro příští rok. Pastelově zelená se hodí nejenom na stěny, krásně bude vypadat také na nábytku, doplňcích nebo textiliích. Působí velmi svěže a na člověka má blahodárný vliv - uklidňuje, uvolňuje a navozuje i spojení s přírodou. Pokud ji použijete správně, můžete s ní opticky zvětšit i menší prostory. Takže je ideální pro malé prostory. Velmi dobře funguje s bílou a šedou.