Design s duší moře

09.01.2020

Na loňském podzimním mezinárodním veletrhu FOR INTERIOR v Praze mě zaujal nábytek z vraků, dovážený z Jávy. Představil ho Petr Vojtěchovský se svou společností Nábytek z vraků. Okouzlil mě specifický styl a příběh dřeva, z něhož se tento nábytek vyrábí, ale také ruční řemeslná výroba a ekologické poselství, které s sebou každý jeho kus přináší.  

Nábytek vyrábí z vraků lodí francouzsko-indonéská společnost KLEO. Jejím majitelem na Jávě je Francouz Olivier Lalmand, který nábytek také sám navrhuje. Vychází z přesvědčení ,že výroba musí být maximálně ohleduplná k životnímu prostředí a v harmonii se svým okolím.

Nábytek je vyráběný v Indonésii ze dřeva vysloužilých rybářských lodí. Než je ale řemeslníci promění v designové kousky, odslouží tyto lodě v pobřežních vodách Jávského moře klidně i půl století tvrdé a mnohdy nebezpečné práce. Jsou oprýskané, pokryté tlustou vrstvou starých nátěrů, obalené řasami a provoněné mořem. Díky tomu nemusí na výrobu padnout jediný zdravý strom. Z výkupu lodního dřeva navíc profitují místní rybáři, pro které představuje tento zdroj příjmu při jejich životních poměrech vítanou pomoc. Samozřejmostí je pak použití moderní technologie povrchové úpravy ocelových rámů, maximálně šetrné k životnímu prostředí.

Specifický design nábytku firmy KLEO se rodí v průniku západní estetiky a orien­tální řemeslné tradice. Staví na kontrastu minimalistických železných rámů a výplní z masivního tropického dřeva ze starých lodí, hrajícího pestrými barvami. Jeho jednotlivé kolekce (stoly, stolky, skříně, komody, regály, knihovny a židle) navrhují i mladí evropští designéři, kteří mu vtělují stylovou vytříbenost, jež se přirozeně prolíná s exotickým duchem daleké Jávy. Každý kus tohoto nábytku, přestože je vyráběn v malých sériích, je tak v podstatě originál. 

To, co u Nábytku z vraků většinu lidí na první pohled upoutá, je použité lodní dřevo s pro něj autentickou patinou a pestrými barvami, které jsou původní, tedy nedomalovávané. Neméně důležitá je však jeho mimořádná trvanlivost a také příběh, který mu dodává auru poctivosti něčeho vskutku výjimečného. 

Nábytek si můžete prohlédnout také v Pražském showroomu "Nábytek z vraků"  majitele Petra Vojtěchovského, který je výhradním zastupitelem pro Českou republiku a Slovensko. Doprava zajištěna :-)