Hurá do školy

01.09.2020

Děti opět zasedly do školních lavic a začnou jim povinnosti. Jak zařídit studentský pokojík , kde se bude dětem hravě učit, se dozvíte zde.

Jak skloubit svět her a svět učení v jednom dětském pokoji? Hlavní pravidlo zní: Nikdy tyto dva světy nemíchejte a rozdělte je chytře na dvě samostatné sekce. Naše tipy vám pomohou zařídit pokoj jak pro prvňáčka, pro kterého bude proměna dětského pokojíčku největší skok, tak větší školáky. 

Nejčastější a také nejzávažnější chybou bývá špatné umístění pracovního stolu. Ten by měl být umístěn co nejblíže k oknu kvůli dostatku přirozeného denního světla, ale tak, aby dítě sedělo zády ke zdi. Pozice zády do prostoru pokoje, případně zády ke dveřím, vyvolává v dítěti neklid, ztěžuje možnost soustředění. Zbytečně se pak navíc při učení vyčerpává. Je-li váš malý školák nebo školačka pravák, denní světlo by mělo dopadat na stůl zleva. Pokud je levák, tak zprava, aby si dominantní rukou nevrhal stín na sešit.

 Důležité samozřejmě je, aby měly stůl i židle tu správnou výšku. Ta by se obecně měla pohybovat v rozmezí 70 až 75 cm. Dítě by na židli u stolu mělo sedět tak, že bude sedět na celé židli, má mít srovnaná záda a ploskami nohou se dotýkat země. V případě, že by mělo nohy ve vzduchu, je třeba pořídit podnožník. U těch nejmenších školáků je ideálním řešením rostoucí nábytek. Ten z hlediska správného držení těla nemá konkurenci. Má-li stůl nastavitelnou nejen výšku, ale také sklon desky, budou podmínky pro učení ideální. Ať už se pro něj rozhodnete, nebo ne, dejte si záležet na jeho provedení. Musí být bytelný a stabilní, mít hladkou desku stolu a velkou pracovní plochu. Židle by měla mít minimálně nastavitelnou výšku sedáku, ještě lépe také nastavitelnou výšku područek a úhel zádové opěrky.

Chybět nesmí ani kvalitní lampička. Ta má ozařovat plochu z výšky 40 až 50 cm, úhel dopadu pak je 60 až 70°. Síla žárovky by měla být minimálně 60 W. Pravákovi ji umístěte vlevo, levákovi vpravo.

Samozřejmostí každého pokoje by měl být také dostatek úložných prostor, kam se dají umístit sešity, učebnice, pracovní potřeby, knihy i další učební pomůcky. Ideální je, pokud má stůl alespoň dvě zásuvky, chybět by neměl ale ani přídavný kontejner, nejlépe pojízdný.