Japonský styl bydlení

12.07.2018

Také vás uchvátil čistý a harmonický Japonský styl bydlení? 

Japonsko lze několika málo slovy jen těžko vystihnout. Jisté je, že je naprosto odlišné od všech zemí. Velkou část své historie totiž fungovalo v naprosté izolaci od okolního světa. "Země vycházejícího slunce" je bezesporu jedna z nejzvláštnějších na světě. Tomu odpovídá i tamní kultura. 

Když se řekne Japonsko, může se nám vybavit ledacos. Někomu přijdou na mysl růžově kvetoucí sakury, které jsou pro Japonce silným symbolem pomíjivosti krásy a čistoty. Další si představí obrázek elegantní a křehké gejši. Neodmyslitelnou součástí Japonska je také čajová kultura. Nejde ovšem o rychlé vypití šálku. Vše má svůj řád. Pití čaje je vlastně obřadem, který vaše myšlenky odvádí od všedních a leckdy povrchních starostí a nastoluje harmonii ve vaší duši. 

Stejně tak Japonský interiér působí velmi čistě, křehce a tiše. Je umírněný, barevně i tvarově střídmý. Jako čajový obřad má i on svá uspořádání a pravidla. Pouhý vstup do takových prostor vám navodí pocit klidu, harmonie a pokory k tomuto prostředí.


 Při zařizování takového interiéru je cílem vytvořit unikátní atmosféru s nádechem neznámého.

Specifické tradiční japonské interiéry do dnes vynikají jednoduchostí, kontrastem přímek černých lemů rohoží Tatami se žluto-béžově měkkou plochou. Umožňují ve své univerzálnosti chůzi, spánek, práci, ale především sezení, jehož pohledovému horizontu je přizpůsoben celý interiér místnosti. Stejně tak místnosti, ve dne užívané jako obytné, reprezentativní nebo pracovní, se v noci jednoduše mění v ložnice, díky lehkému přenosnému nábytku. Případně se mohou propojovat do větších celků odsouváním lehkých stěn i se zahradou jako další "místností" domu. Tato kultura nám otevírá cit pro krásu, umění a jednoduchý život. Odvádí od závislosti na pomíjivých světských požitcích, slávě, bohatství.


Materiály

Základním materiálem, ze kterého se nejen staví, ale také vyrábí veškerý nábytek a většina užitných či dekorativních předmětů, je dřevo, případně tedy ještě bambus. Prosté, neopracované materiály, sloupky z nehraněné kulatiny, bambus a hlína v prázdném interiéru s naaranžovanou květinou to jsou další klíčová specifika japonského interiéru. 

Dekorace

Skutečné japonské interiéry se vyznačují také minimem dekorace. Setkáváme se s ní především v podobě symbolů. Při vstupu do místnosti člověka upoutá množství pravoúhlých ploch, které se skládají za sebou a vytvářejí tak zajímavé obrazy. 

Za naprosto typickou, stěny krášlící dekoraci je považováno kakemono. Jedná se o protáhlou závěsnou kaligrafii, na jejímž světlém podkladu jsou šedočerné tušové znaky, jež mají dodávat život nehybnému prostoru. Přednostně dbejte na to, aby Váš interiér byl otevřený, vzdušný a velmi jednoduše, spíše účelově uzpůsobený. Chcete-li se vyhnout efektu muzea japonské kultury, zacházejte uvážlivě s dekorativními prvky. Jeden či dva ozdobné předměty v minimalistickém interiéru skvěle vyniknou a naplní jej stylovou elegancí. 

Barvy

Pro japonské interiéry typická černá a červená bývá v interiéru doplněna bílou, někdy však i zlatou. Při zařizování domova v japonském stylu se zaměřte na uklidňující neutrální barvy, které korespondují s přírodou. Prostor dejte zejména rozmanitým odstínům šedé a hnědé, vhodné jsou i zemité odstíny červené barvy. Pro kontrast světlých stěn vybírejte tmavý nábytek z masivu. 

Typické prvky Japonského domova

• ke spánku se využívají futony z pevných a tvárných přírodnin (bavlny, konopí, koňských žíní, kokosu)

 • na podlaze se rozprostírá tatami, tedy rohož tkaná ze stébel rýže či rákosu a lemovaná přírodní tkaninou 

• místo sedací soupravy slouží pevné polštáře, které obklopují nízký stolek na čajový servis 

• stěny mohou být pokryté bambusovým obložením, jako dekorační prvek poslouží textilní či papírové paravány 

• posuvná stěna shoji s výplní z rýžového papíru neslouží jen k oddělení ložnice či šatníku, ale je i zajímavým optickým předělem (alternativou jsou textilní japonské paravány, malované či vyšívané hedvábí s motivy kosatců a volavek) 

• typickými dekoracemi jsou stínidla z rýžového papíru, závěsné obrazy s obrysy krajin, oblé kamínky, a oblázky seskupené do precizně vyvážených kompozic, samorosty, ikebana 

• důležité je zachovat v místnosti přirozené světlo, velká prosklená okna a široké vstupy na zahradu či terasu 

• nezapomeňte na kontakt s přírodou, vhodné jsou pokojové rostliny (orchideje, palmy, bonsaje) a vodopády. Efektní dekoraci zajistí kameny a oblázky seskupené do precizně vyvážených kompozic.

        


           Návrh obývací pokoj s kuchyní v japonském stylu

Před realizací
Před realizací
Dispozice
Dispozice