Posviťte si na to...

14.02.2020

Jelikož se blíží mezinárodní veletrh osvětlení, který se koná 

ve Frankfurtu am Main 8 - 13.3.2020

Mám pro vás rady a tipy, jak správně osvětlení do interiéru vybírat. Nevybírejte pouze podle designu. Zajímejte se o intenzitu světla, která by v každé místnosti měla být jiná podle její velikosti a účelu. Obecně platí, že intenzita osvětlení v každé obytné místnosti by měla být min. 300 luxů. Kolik luxů vaše svítidla mají si spočítáte takto, z krabičky od světelného zdroje vyčtete, kolik mají lumenů a toto číslo pak vynásobte výměrou místnosti.

Obývák

Zde trávíme nejvíce času s rodinou a přáteli. Někdy se zde bavíme a hrajeme si s dětmi, jindy zde hledáme útočiště klidu a pohody. Intenzita světla by zde měla být tedy volitelná. Hlavním zdrojem světla je tu proto lustr, nebo jiné stropní svítidlo, které rovnoměrně osvětlí celou místnost a zajistí tak dobrou viditelnost. Máte li vysoký strop, pořiďte si závěsné svítidlo, do nižších místností zvolte přisazené. Příjemné je rozptýlené měkké a neutrální světlo v teplé barvě. V případě, že je pokoj průchozí, nechte dát vypínače ke každému vchodu. Pro doplňkové svícení se hodí nástěnná svítidla nebo stojací lampy se stmívačem. Pro večerní relax si dopřejte nepřímý světelný zdroj, který citlivě osvětluje tv stěnu a zmenšuje rozdíl v jasu mezi místností a obrazovkou.Tím mohou být např. LED pásky.

Kuchyně

V kuchyni se neobejdete bez stropního osvětlení, ale také je zde nezbytná dobře osvětlená linka. Světlo by mělo dopadat shora na pracovní desku a tělem by jste si neměli zastínit stropní světlo. Pod horní kuchyňské skříňky umístěte zářivky nebo LED bodovky v bílé barvě (4000 / 6000 K ). Praktické je i doplňkové vnitřní osvětlení skříněk např. LED pásky.

Jídelní kout vybavte závěsným výškově nastavitelným svítidlem se stínidlem cca. 60 cm nad plochou stolu.

Ložnice

Jako základ osvětlení ložnice se doporučují svítidla s tlumeným světlem, která podvědomě navodí příjemné pocity. 

Obecně je spíše lépe se vyhnout svítidlům umístěným na stropě. Pokud se stropní svítidla v ložnici použijí, pak je lépe orientovat se buď na bodovky, které se ale nepoužívají v oblasti lůžka v zorném úhlu oka, aby osoba ležící na posteli nebyla bodovkami osvětlována či dokonce oslněna. Další možností je skryté, nepřímé, měkké osvětlení umístěným například skryté v nice, či rampě v oblasti nad lůžkem. Pokud v ložnici nemáme skříně pro uložení ošacení, pak plošné osvětlení realizované centrálním, všesměrovým svítidlem umístěném na stropě není nutné. Jestliže se však centrální stropní svítidlo použije, pak by však nemělo být zapínáno jako první při vstupu do místnosti, ale jako první by mělo být zapínáno tlumené, klidové osvětlení. 

Regulovatelná svítidla, která navodí intimnější atmosféru umístěte po obou stranách postele. Pokud si rádi před spaním čtete, oceníte polohovatelné svítidlo nad postelí s přímím zaměřením kužele světla. Správná teplota světla v ložnici je 2800 K, ta odpovídá přirozenému světlu při východu a západu slunce. Z hlediska pohodlí je dobré mít vypínač u dveří i u postele.

Dětský pokoj

Jako hlavní osvětlení zde použijte stropnici se stínidlem v teplé barvě, umístěnou doprostřed místnosti a doplňte ji nástěnnými svítidly nebo stojací lampou. Žáci a studenti potřebují dobře osvětlený psací stůl. Vhodná je polohovací lampa, tu umístěte tak, aby si při studiu nestínili a aby se neodrážela v monitoru. Pro práci s počítačem je nejlepší nereflexní a neoslňující osvětlení nad stolem. Studená bílá barva světla vás udrží bdělé.       U postele nesmí chybět stmívatelná lampička. Malým dětem pořiďte tlumené noční světlo s časovačem vypnutí.

Předsíň

Hlavní zdroj světla do této místnosti vybírejte podle půdorysu. Do čtvercové haly dejte přisazenou stropnici doprostřed, zatímco do dlouhé úzké předsíně se hodí řada bodovek. Vhodné je osvětlení zrcadla, botníku čí šatní skříně.